POWIATOWY ZESPÓŁ DO SPRAW ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI W OPATOWIE
Swym zakresem obejmuje terytorialnie obszar Powiatu Opatowskiego i Powiatu Staszowskiego.
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Opatowie
ul. Henryka Sienkiewicza 17
27-500 Opatów
POKOJE NA PARTERZE, NUMERACJE: 4, 5, 6 i 7
POSIEDZENIA SKŁADÓW ORZEKAJĄCYCH, POKOJE NUMERACJE: 15 i 16
Siedziba wyjazdowych posiedzeń Składów Orzekających znajduje się w budynku Starostwa Powiatowego w Staszowie przy ul. Józefa Piłsudskiego 7, 28-200 Staszów
WEJŚCIE Z PARKINGU OD POŁUDNIOWEJ STRONY BUDYNKU
W ramach struktury znajdują się następujące stanowiska:
- przewodniczący zespołu: Adam Dragan.
- sekretarz zespołu: Agnieszka Wywiał,
- wieloosobowe stanowisko do spraw obsługi zespołu: Katarzyna Serafin, Agnieszka Jankowska, Edyta Kondas, Paulina Adamska, Sylwia Pryciak.
telefony:
(15) 868-42-09
868-47-27; 797-994-727
868-47-29; 797-994-729
797-994-809
e-PUAP - adres skrzynki: /itob629a04/SkrytkaESP lub należy wpisać na stronie eupap.gov.pl w pozycji nazwa adresata podmiot: "Powiat Opatowski".
Administrator powołał IOD Pana Roberta Bednarczyka - rbednarczykrodo@interia.pl
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SPRAWACH ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ALBO ORZEKANIA O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI DLA POWIATOWEGO ZESPOŁU DO SPRAW ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Orzeczenia wydawane są do następujących celów:
- Odpowiednie zatrudnienie
2. Szkolenia w tym specjalistycznego
3. Zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej
4. Uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej
5. Konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne
6. Korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji
7. Konieczności stałej, lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji
8. Konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia rehabilitacji i edukacji
9. Spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym
10.Prawa do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju
Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków:
I N F O R M A C J A
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Opatowie informuje, że na podstawie § 15 ust.1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. 2021 poz.857 z późn. zm.)
- osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić wnioskiem ……. o wydanie orzeczenia o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.
W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt pod nr tel. 15 – 8684-209 lub 15 – 8684-729 lub 797-994-727
Do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności należy dołączyć:
1.Zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza prowadzącego (wydanie nie wcześniej niż na 30 dni przed złożeniem)
2. Dokumentację medyczna z leczenia i diagnozy (ksero potwierdzone za zgodność z oryginałem lub ksero i oryginał do wglądu) tj. Wyniki badań, karty leczenia szpitalnego, przebieg leczenia w poradni inne dokumenty pozwalające ustalić niepełnosprawność i czas jej powstania.
3. Oświadczenie o adresie stałego zamieszkania (gdy inny niż meldunek potwierdzony dokumentem )
4. Oświadczenie o miejscu pobytu (dla osób bez meldunku lub czasowo przebywających poza miejscem swojego stałego zamieszkania)
5. Poprzednie orzeczenie (jeśli było wydane)
6. postanowienie sądu o ustanowieniu opieki lub kurateli (w przypadku osób ubezwłasnowolnionych lub pozbawionych zdolności do czynności prawnych dla których został ustanowiony opiekun prawny lub kurator.
Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystapić z wnioskiem o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności NIE WCZEŚNIEJ NIŻ 30 DNI PRZED UPŁYWEM WAŻNOŚCI POSIADANEGO ORZECZENIA. Osoba niepełnosprawna, której stan zdrowia uległ zmianie, może w każdym momencie trwania ważności orzeczenia wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SPRAWACH WYDANIA KART PARKINGOWYCH I LON
• Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych:
Według § 5 ust. 1 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1438)
do wniosku należy dołączyć:
- jedną fotografię o wymiarach 35 mm x 45 mm, odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiającą tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami;
- dowód uiszczenia opłaty 21 zł za wydanie karty parkingowej;
- kserokopię prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,
ZE WZGLĘDU NA LICZNE BŁĘDY W UISZCZANIU OPŁAT ZA WYKONANIE KARTY PARKINGOWEJ NA KONTO POWIATU DRUK WPŁATY DOSTĘPNY PO WCZEŚNIEJSZYM KONTAKCIE Z PRACOWNIKIEM ZESPOŁU
Należy również pamiętać, iż składając wniosek zgodnie z § 5 ust. 4 rozporządzenia należy przedstawić do wglądu oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. Zwracam uwagę także, na fakt uzyskania wskazania do uprawnienia, który jest ujęty w pkt. 9 decyzji cytuję ,,spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym – spełnia” .
Jeśli użyty jest zwrot / nie spełnia lub nie dotyczy oznacza to brak jego uzyskania.
W tym miejscu proszę przed dokonaniem wpłaty o kontakt z PZO w celu uniknięcia błędów !!!
• Karta parkingowa dla placówek - wyłącznie po uprzednim kontakcie z pracownikiem PZO!!!!
- LEGITYMACJA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ
Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o wydanie legitymacji bądź jej przedstawiciel ustawowy składa wniosek wypełniając nowy druk oraz załączając:
- 1 fotografię o wymiarach 35 mm x 45mm (zarówno dzieci jak i dorośli);
- kserokopię orzeczenia stanowiącego podstawę do wydania legitymacji lub duplikatu legitymacji;
- kserokopię dowodu osobistego w przypadku składania wniosku przez osobę upoważnioną, lub opiekuna prawnego niebędącego rodzicem a także jeśli wniosek jest przesyłany pocztą !!!!!!!!!
- DUPLIKAT LEGITYMACJI - wyłącznie po uprzednim kontakcie z pracownikiem PZO!
Wniosek o wydanie karty parkingowej rozpatrywany będzie bez realizacji wymogu własnoręcznego podpisu wniosku w obecności przewodniczącego w siedzibie zespołu oraz doręczenie kart parkingowych i legitymacji następować będzie z wyłączeniem obowiązku osobistego odbioru karty lub legitymacji w siedzibie zespołu.
Karty parkingowe oraz legitymacje doręczane będą, za zgodą osoby, za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
W związku z powyższym wnioski o wydanie karty parkingowej należy przesyłać do PZO za pośrednictwem:
- operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, na adres:
Starostwo Powiatowe w Opatowie, ul. Henryka Sienkiewicza 17, 27-500 Opatów.
Druki wszystkich wniosków są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Opatowie pod linkiem:
http://bip.opatow.pl/strona-3427-druki_do_pobrania.html
UWAGA !!!
Stosownie do art. 15h ust.1 z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, ze zm.) z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021r. poz. 573, ze zm.), którego ważność:
- upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
W związku z zachowaniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, na okres wskazany powyżej, karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 4 oraz art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym, zachowują ważność do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w wypadku osoby fizycznych nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
WAŻNE: przedłużenie ważności orzeczeń następuje z mocy samego prawa, na
podstawie ustawy i nie wymaga potwierdzenia tego faktu przez zespół
orzekający o niepełnosprawności.
W związku z uczestnictwem pracowników w posiedzeniach zespołów orzekających, powołanych do ich składu, istnieje obawa, że nie każde połączenie telefoniczne będzie możliwe. Podjęliśmy działania, aby w każdym pokoju obecna była osoba, która udzieli Państwu pomocy.
Ze względu na znaczną liczbę osób oczekujących na udzielenie informacji przepraszamy za ewentualne utrudnienia w kontakcie osobistym i telefonicznym.
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
• Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia
• Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie rodzaju placówek uprawnionych do uzyskania karty parkingowej
• Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych
Art. 15h ust 1 i 2 oraz art. 101 pkt 2 lit. a, d ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568).